czwartek, 30 sierpnia 2007

Powstanie warszawskie

Autor: Adam Borkiewicz
Pierwsze wydanie: Warszawa, 1957
Ilość stron: 576

Opis:
Pierwsze całościowe opracowanie zarysu działań wojskowych w Powstaniu. Mimo półwiecza jakie upłynęło od wydania książki, dalej jest ona jedną z ważniejszych pozycji w literaturze powstańczej. Podzielona jest na cztery części:
I. Przygotowania
II. Wybuch powstania
III. Bitwa o przetrwanie
IV. Dogorywanie stolicy
W pierwszej części przedstawione jest tło wydarzeń, w drugiej natomiast opis pierwszych godzin walki oraz ich efekty. Trzecia część zawiera kilka różnych wątków. Oprócz opisu pierwszych dni Powstania (w tym natarcia Niemców na Woli), mamy tam też przedstawione osobno dwa główne działy dotyczące walk na Starym Mieście oraz w Śródmieściu - w obu wypadkach zakresem czasowym jest 5-31 lipca. Jest również mowa o walkach na Sadybie oraz na Powiślu. Wreszcie w ostatniej części opisane są walki we wrześniu: bój o przyczółek czerniakowski, upadek Mokotowa i Żoliborza oraz kapitulacja.
Książka zawiera pewne błędy i braki jeśli chodzi o szczegóły, ale główne aspekty militarne i ich oceny raczej nie były nigdy podważane.

Uwagi:
- Mottem książki są słowa Marii Cetys, ps. "Szympans", która na pytanie "Bist du banditin?" odpowiedziała "Jestem żołnierzem Armii Krajowej." , za co została rozstrzelana.
- W książce znajduje się 6 dużych map dotyczących działań w poszczególnych dzielnicach.
- Wydanie książki opóźnione zostało przez aresztowanie autora i skonfiskowanie mu sporej części notatek.
- Na początku tę pozycję lepiej traktować jako encyklopedię, wyszukując tylko potrzebne informacje, a przeczytanie "od deski do deski" odłożyć na później (inaczej można się trochę zniechęcić).

Brak komentarzy: