wtorek, 9 października 2007

Życie niewłaściwie urozmaicone

Autor: Kazimierz Leski
Pierwsze wydanie: Warszawa, 1989
Ilość stron: 602

Opis:
Wspomnienia "Bradla", jednej z bardziej nietuzinkowych postaci polskiego podziemia w II wojnie światowej. Brał udział w kampanii wrześniowej jako pilot (ciężko ranny); następnie w konspiracji: najpierw w organizacji "Muszkieterowie", a następnie w "dwójce" (wywiadzie) Komendy Głównej AK, równolegle organizując drogi przerzutu kurierów na Zachód i sam przemierzając Europę w przebraniu niemieckiego oficera. W książce oprócz przeżyć autora dokładnie opisana jest organizacja "dwójki" podczas wojny, a także organizacja wydziałów "997" i "998" kierowanych przez pewien czas przez "Bradla".
Powstaniu poświęcony jest tylko jeden z siedemnastu rozdziałów - Kazimierz Leski był w nim bez przydziału, mimo to samorzutnie zorganizował kompanię "Bradl" należącą do batalionu "Miłosz", który walczył w Śródmieściu Południowym. Opisane są tu walki oddziału, między innymi zdobycie gmachy YMCA. Po wojnie autor przebywał przez 10 lat więzieniu PRL - na opisaniu tych przeżyć kończy się książka. W załączniku są m.in. skład osobowy kompanii "Bradla" oraz krótkie biogramy wybranych osób, z którymi zetknął się autor.
Książka napisana bardzo dobrze, a przeżycia Leskiego to materiał na scenariusz filmu sensacyjnego - aż nie chce się wierzyć, że życie jednego człowieka mogło być tak bardzo, choć niewłaściwie, urozmaicone. Pozycja obowiązkowa dla każdego zainteresowanego konspiracją w II wojnie światowej.

Uwagi:
- W książce znajdują się 173 zdjęcia, głównie portretowe, z Powstania i rodzinne; w tekście jest również sporo schematów organizacyjnych i mapek

Brak komentarzy: