środa, 26 września 2007

Garłuch – opowieść o siódmym pułku piechoty Armii Krajowej 1939-1944

Autor: Juliusz Kulesza
Pierwsze wydanie: Warszawa, 2004
Ilość stron: 200

Opis:
Opracowanie dotyczące pułku „Garłuch”, który wykrwawił się pierwszego dnia Powstania podczas nieudanego ataku na Okęcie. W pierwszej części książki przedstawiony jest rodowód oddziału i jego organizowanie się oraz jego działalność w konspiracji. W drugiej natomiast szczegółowo opisane są dni krótko przed Powstaniem oraz godzina „W”, w której „Garłuch” atakował lotnisko na Okęciu. Po tym ataku oddział przestał istnieć jako samodzielna jednostka. Dodatkowo autor w skrócie opisuje w jakich innych jednostkach walczyli „Garłuchowcy” w Powstaniu: „Parasolu”, „Baszcie”, „Chrobrym II” i in. Na końcu książki znajduje się lista żołnierzy oddziału oraz lista poległych. Solidne opracowanie, mimo, że zachowało się bardzo mało dokumentów (oparte jest głównie na relacjach).

Uwagi:
- W książce znajduje się 137 zdjęć, niemal wyłącznie portretowych.
- Jednym z żołnierzy „Garłucha” był Papcio Chmiel, czyli Henryk Chmielewski (pseudonim: „Jupiter”) - w książce znajduje się również jego relacja (nie dotarł na koncentrację, zatrzymany po drodze przez Niemców).

1 komentarz:

anna zofia pisze...

Książka Juliusza Kuleszy doczekała się wznowienia 10 lat później, pod nieco innym tytułem: "Garłuch. Opowieść o 7. pułku piechoty AK w konspiracji i Powstaniu Warszawskim" (Warszawa-Kraków 2014). Więcej na temat obu publikacji: https://garluch.blogspot.com/2017/09/garuch-aneks-do-opowiesci-cz-1.html