sobota, 22 września 2007

Ludność cywilna w Powstaniu Warszawskim

Autor: red. Czesław Madajczyk
Pierwsze wydanie: Warszawa, 1974
Ilość stron: 556+712+796+580

Opis:
Trzy-, a właściwie czterotomowe (pierwszy tom ma dwie części) opracowanie dotyczące ludności cywilnej przebywającej w czasie Powstania w Warszawie. Pierwszy, dwuczęściowy tom zawiera relacje uszeregowane według dzielnic, a także dotyczące kwestii ogólnych oraz, co szczególnie interesujące, relacje "warszawskich Robinsonów". W tymże tomie są relacje m.in: Adama Bienia, Stanisława Broniewskiego, Marcelego Porowskiego, Jana Rossmana, Stefana Mirowskiego i wielu innych. W drugim tomie znajdują się wszelkiego rodzaju dokumenty, natomiast trzeci zawiera artykuły z prasy powstańczej, różnego rodzaju odezwy i ulotki. Te przeszło dwa i pół tysiąca stron to fantastyczna skarbnica informacji, wprost nie do przecenienia. Szczególnie ciekawy jest tom pierwszy, z uwagi na to, że pokazuje Powstanie od strony nie wojskowej, lecz z punktu widzenia zwykłych cywilnych warszawiaków. Książka, a w szczególności właśnie ten tom - absolutnie do polecenia każdemu.

Uwagi:
- Tom 1 zawiera 55+63 zdjęć ludności cywilnej z okresu Powstania; tomy 2 i 3 zawierają odpowiednio 14 i 55 fotokopii dokumentów, prasy itp.

- Do drugiej części tomu 1 dołączone są cztery bardzo duże i starannie wykonane mapy: miejsc egzekucji ludności cywilnej oraz położenia Powstania kolejno na początku sierpnia, 2. września, pod koniec września.

Brak komentarzy: