środa, 12 września 2007

Powstanie '44

Autor: Norman Davies
Pierwsze wydanie: Londyn, 2003
Ilość stron: 960

Opis:
Głośna książka o Powstaniu angielskiego historyka piszącego o Polsce. Napisana głównie z myślą o zachodnim czytelniku, dlatego czasem proporcje w traktowaniu poszczególnych zagadnień mogą wydać się polskiemu czytelnikowi niewłaściwe. Składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiona jest ogólna sytuacja polityczna w czasie drugiej wojny światowej oraz sytuacja okupowanej przez Niemców Polski. Druga dotyczy samego Powstania i przebiegu walk, ubarwiona jest "kapsułkami", czyli wtrąconymi w tekst relacjami Powstańców (większość znajduje się właśnie w drugiej części). Wreszcie ostatnia, trzecia zajmuje się tym co było po Powstaniu: represjami niemieckimi, represjami stalinowskimi i miejscem Powstania w świadomości Polaków. W dodatkach zamieszczone są różnego rodzaju dokumenty.
Książka raczej popularnonaukowa niż naukowa, autor stara się unikać szczegółów, by nie zanudzić czytelnika zachodniego. Generalnie warto poznać tę pozycję, ale ze świadomością, że istnieją lepsze opracowania, a rozgłos nadany tej książce miał wymiar bardziej komercyjny niż merytoryczny. Dyskusyjne jest też czy warto od niej zacząć przygodę z Powstaniem - pomijając wszystko inne, chyba lepiej jednak na początek sięgnąć po coś krótszego.

Uwagi:
- W oryginalnej angielskiej wersji pseudonimy były przetłumaczone na angielski.
- W swojej wcześniejszej książce o Polsce ("Boże Igrzysko") autor jeszcze krytykował Powstanie, tutaj jest zdecydowanym zwolennikiem decyzji o jego wybuchu.
- Książka zawiera około 200 zdjęć.

Brak komentarzy: