piątek, 21 września 2007

Wicher wolności

Autor: Wacław Zagórski
Pierwsze wydanie: Londyn, 1957
Ilość stron: 392

Opis:
Wspomnienia "Lecha Grzybowskiego", dowódcy II batalionu w Zgrupowaniu "Chrobry II". Autor dzień pod dniu omawia walki w dowodzonym przez siebie rejonie ul. Grzybowskiej, przyjmując przy tym - mimo wysokiego stopnia oficerskiego - punkt widzenia raczej cywila, niż wojskowego. Znakomicie napisana książka, jak słusznie zauważa w przedmowie Gustaw Herling-Grudziński: teoretycznie monotonna, bo na tym odcinku dni Powstania były do siebie podobne, ale w ogóle się tej monotonii nie zauważa. Oprócz głównego tekstu w książce znajdują się "ilustracje słowne", czyli fragmenty wspomnień i innych materiałów z różnych źródeł: wiersze, zapiski z pamiętników oraz dziennik Kurta Hellera, Niemca broniącego PAST-y. Wyjątkowo cenna pozycja - zarówno ze względu na fakt, iż pisał ją dowódca batalionu, ze względu na warstwę merytoryczną jak i ze względu na sprawne pióro autora. Do polecenia nie tylko zainteresowanym batalionem "Chrobry II".

Uwagi:
- W książce znajduje się kilkadziesiąt zdjęć (nie ma wśród nich jednak zdjęcia autora). Dołączone są też dwie mapy - jedna całej Warszawy zaraz sprzed Powstania, a druga terenów walk II batalionu. Ta druga jest o tyle ciekawie wykonana, że na zdjęcie lotnicze terenu zrobione po Powstaniu nałożony został przeźroczysty plan terenu.
- Londyńskie wydanie jest ciekawe dodatkowo z powodu zamieszczonych w nim reklam polonijnych firm zajmujących się wysyłką paczek z lekarstwami i żywnością do Polski (lata 50-te).
- Książka została wydana w Polsce w drugim obiegu w latach 80-tych, nie doczekała się natomiast wznowienia po 1989 roku.

Brak komentarzy: